2013. szeptember 19., csütörtök

Rozmaringos Sütőtökleves

Rozmaringos Sütőtökleves


A napokban nagyon lehűlt az idő, ami az egészségemre is kihatott...megfáztam...Így hát nem is vágytam másra, mint valami meleg, krémes ételre, ami felmelegít. Nagy örömömre találtam már sütőtököt, ami kellőképpen édes is. 
A boltból hazaérve begyújtottam a sütőt, amíg előmelegedett feldaraboltam a tököt, az édesburgonyát, a hagymát és a fokhagymát, majd betoltam őket a sütőbe...kis idő múlva a konyhámat a tök édes, meleg illata töltötte be, aminél már csak az lett volna jobb, ha egy kis vidéki ház konyhájában élhettem volna ezt át :)
A rozmaring és a méz kombinációja az illóanyagok révén még tökéletesebbé teszi ezt a levest a fázós napokra. Úgyhogy épp itt az ideje, hogy minél többen elkészítsétek és felmelegítsétek vele az egész család szívét, lelkét :)




Hozzávalók:

1 kg sütőtök
2 közepes krumpli, lehet édesburgonya is
1 fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
2 ek. olíva olaj
tengeri só
1 1/2 l zöldségleves alaplé
1 ek. méz
2 ág rozmaring

Elkészítés:

1. Melegítsd elő a sütőt 180 C fokra. A magjától eltávolított tököt darabold fel, majd helyezd sütőpapírral kibélelt sütőlemezre.
2. Hámozd meg a hagymát és vágd félbe, majd a fokhagymát is pucold meg és mindkettőt rakd a tökök mellé a sütőlemezre. A krumplival is hasonlóképp kell eljárni, meg kell mosni, majd héjastól feldarabolni és mehet a többi zöldség mellé. Mindezeket locsold meg olíva olajjal és szórd meg tengeri sóval, majd mehet is a sütőbe. Ha a hagyma és a fokhagyma hamarabb megsülne, mint a többi zöldség akkor ezeket hamarabb vedd ki a sütőből.
3. A megsült tök és krumpli belsejét kanalazzuk ki, rakjuk egy tálba a hagymával és a fokhagymával, majd pürésítsük turmixgép segítségével. Adjuk hozzá a rozmaringot és a mézet is, majd fokozatosan a zöldségleves alaplét is. Kóstoljuk meg és ha szükség adjunk még hozzá fűszert.
4. Tálalás előtt melegítsük fel, töltsük tányérba és tálaljuk friss pirítóssal.





Mákos Guba

Mákos Guba


A férjem már napok óta, mind azt hajtogatja, hogy mákos gubát szeretne enni, én meg csak helyeseltem és mondtam, hogy valamelyik nap veszek kiflit és elkészítem. A múlt héten hazafele akartam venni kiflit, még a listámon is rajta volt, de mégis elmaradt...felhívtam a kedvest, hogy hozzon hazafele, ha szeretne mákos gubát, de már amire jött, mind elfogyott. Így teltek múltak a napok, amikor a tegnap kenyér vásárlás közben bevillant, hogy kiflit kell vennem, meg is vettem, hazamentem és amire a kedves hazaért elkészült a guba. Hazafele jövet felhívott a férjem, és megkérdezte, hogy hozzon kiflit vagy sem, én meg erre azt válaszoltam: - ne, ne, mert most nincs kedvem elkészíteni...Lett is nagy meglepetés, amikor az ajtón belépve megérezte a két perccel azelőtt sütőből kivett Mákos Guba illatát :)




Hozzávalók:

8 db szikkadt kifli
6 dl tej
25 dkg cukor
1 db vaníliarúd
5 db tojás
1 db citrom reszelt héja
2 ek. tejföl 
1-2 ek. olvasztott vaj
20 dkg darált mák
fahéj

Elkészítés:

1. A kifliket kb. 1 cm-es karikákra szeleteljük, ha nem elég szikkadt hagyjuk a levegőn kicsit száradni, ezt a folyamatot fel is gyorsíthatjuk, tegyük 5 percre a melegedő sütőbe.
2. A tejet 10 dkg cukorral és a vaníliarúd kikapart belsejével forraljuk fel, majd öntsük a kiflikre és óvatosan egy spatula vagy fakanál segítségével forgassuk bele a kifliket a tejbe, hogy minden cseppet tudjon felszívni. Vigyázzunk nehogy túl sok tejet töltsünk rá, a kiflik nem szabad szétmenjenek, de szárazak sem maradhatnak. Annak függvényében, hogy mennyire áztak el a kiflik csökkenthetjük, vagy növelhetjük a rátöltendő tej mennyiségét. A vanília hüvelyét is belerakhatjuk a tejbe, csak ne felejtsük el kiszedni, mielőtt a kiflikre öntenénk. Ennek a lépésnek a végén a mák felét is szórjuk a kiflikre és óvatosan forgassuk bele.
3. A tojások sárgáját 10 dkg cukorral és a citrom reszelt héjával habosra keverjük, majd hozzáadjuk a tejfölt, az olvasztott vajat és a mák fennmaradt részét. Ha nincs otthon tejföl, akkor ki is hagyhatjuk, ebben az esetben növeljük a vaj mennyiségét. A keverékhez adjunk ízlés szerint fahéjat is, majd töltsük a kiflikre és óvatosan forgassuk bele.
4. A tojások fehérjét verjük kemény habbá a maradék 5 dkg cukorral, majd adjuk a kiflis keveréshez, vigyázva arra, hogy ne törjön össze a hab. A keveréket kivajazott tűzállótálba töltjük és 150 fokos sütőben 40-50 perc alatt készre sütjük. Vigyázzunk nehogy kiszáradjon!





2013. szeptember 16., hétfő

Csirkemell pogácsák

Csirkemell pogácsák


Egy jó hete lapul a fagyasztóban egy jókora csirkemell. Eljött hát végre az ő ideje is, hogy ízlelőbimbóinkat arany pogácsák formájában mennyei ízekkel kényeztesse :)
Önmagukban zöldséggel és friss olíva olajjal meglocsolt pirítóssal ínycsiklandó falatokként szolgálnak, vagy akár saláták alapanyagaként is megállják a helyüket. Ha nagyobb pogácsákat készítünk, zsemle közé rakhatjuk, és hamburger húsként, szendvics töltelékként iskolai/munkahelyi fogásnak is tökéletesen megfelel.
Ízletes, szaftos és kevésbé hizlal, mint más húsból készült társai.



Hozzávalók:

400 g csirkemell
300 g krumpli
2 tojás
1 csokor bazsalikom
55 g liszt
só, bors
olaj

Elkészítés:

1. A csirkemellet daraboljuk fel, majd kevés olajon addig pirítsuk, amíg kezd barnulni. Ekkor már minden nedvességét elfőtte. Fűszerezzük sóval és borssal.
2. Miután megsült a csirkemell a reszelő nagy lyukán óvatosan reszeljük le, így könnyebb beledolgozni a pogácsa masszájába.
3. A krumpli főzzük meg héjában, majd villával jól törjük szét.
4. A széttört krumplihoz adjuk a sült és lereszelt csirkemell darabokat. Összegyúrjuk, majd hozzáadjuk egyenként a tojásokat, ezután az aprított bazsalikomot és a lisztet. Lisztet szükség szerint még adhatunk hozzá, vagyis ha nem akar összeállni és sehogy sem sikerül pogácsákat formázni belőle, akkor adjunk még hozzá lisztet. Ezen a ponton, ha nem elég fűszeres akkor még adhatunk hozzá.
5. Végül pogácsákat formázunk belőle, majd forró olajban megsütjük. Friss paradicsommal és vékonyan olíva olajjal meglocsolt pirítóssal tálaljuk.





2013. szeptember 10., kedd

Paradicsomszószos húsgolyók spagettivel

Paradicsomszószos húsgolyók spagettivel

Szeretjük a fasírtot, de mégis valami másra vágytunk, így gondoltam ideje lenne kipróbálni a paradicsomszószos húsgolyókat. Már sok receptet olvastam, ami a paradicsomos húsgolyók különböző elkészítéséről szól, általában a fűszerezés változik csupán. Készíteni még sohasem készítettem és nem is ettem sehol. 
A darált hús ezek után nem is volt kérdéses, hogy felkerül-e a bevásárlólistámra...A boltból hazatérve rögtön hozzá is láttam a főzésnek, előkaptam a szószos lábasom és pikk-pakk elkészítettem benne a paradicsomos mártást, majd egy serpenyőben megsütöttem a húsgombócokat és közben kifőztem a spagetti tésztát is. 
Érdemes a húsgolyókat egy kis Worcestershire szósszal ízesíteni. Először az angol Cottage Pie kapcsán találkoztam vele és azóta is az egyik kedvenc angol szószom. Remélem ezután a ti kamrátokból sem fog hiányozni, amúgy is érdemes beszerezi, mert nemsokára Cottage Pie-t fogunk készíteni :)


Hozzávalók:
A szószhoz:
5 db érett paradicsom, hámozva és félbe vágva
5 gerezd fokhagyma felaprítva
bazsalikom ízlés szerint
olíva olaj

A húsgolyókhoz:
700 g vegyes darált hús (sertés, marha)
1-2 gerezd fokhagyma felaprítva
1/2 fej felaprított vöröshagyma
2 ek. Worcestershire szósz
2 ek. paradicsompüré
zsemlemorzsa
olaj a sütéshez

Tálaláshoz:
spagetti
bazsalikom



Elkészítés:

Szósz:
1. A paradicsomokat szétfőzzük, közben adjuk hozzá a bazsalikomot, a fokhagymát, a sót és az olíva olajat. Amikor a paradicsomok szétfőttek és kissé besűrűsödtek, akkor kész is van.
2. A húsgombócokhoz keverjük össze a hozzávalókat, annyi zsemlemorzsát adjunk a húsos masszához, hogy jól formálható legyen. Közepes méretű fasírt alakú golyókat készítünk, majd forró olajban átsütjük, amíg mindkét oldala kissé megbarnul.
3. Kifőzzük a tésztát, majd tálaláskor a tészta tetejére rakjuk a paradicsomszószt, erre pedig a húsgolyók kerülnek. Végül jó étvággyal elfogyasztjuk :)



2013. szeptember 9., hétfő

Genovai Pesztós Gnocchi

Genovai Pesztós Gnocchi


Hosszú, lakodalmas hétvége volt, amit éppen csak, hogy sikerült valamennyire kipihennem, ezért úgy döntöttem, hogy összedobok egy kis gnocchit. A gnocchi könnyen, gyorsan elkészül, kiváló fogás azokra  a napokra, amikor nincs igazán kedvünk semmire, ebben az esetben az is jó, ha van előre elkészített pesztónk is, ami hál'Istennek nekem volt :)
A következőkben, a gnocchi és a pesztó receptjét is közlöm, jó étvágyat hozzá!
Fontos! Olyan krumplit válasszatok, ami könnyen puhára fő!


Hozzávalók:

Gnocchi:

2 db nagyobb krumpli
1 db tojás

3/4 bögre liszt


Elkészítés:
1. Főzzük meg héjában a krumplit vagy használhatunk héjában sütöttet is (megmaradt krumplit is felhasználhatunk), majd törjük össze villával vagy krumplitörővel.

2. A kihűlt krumpli kupac közepébe csináljunk egy lyukat és adjuk hozzá a tojást, majd a sóval elkevert lisztet.
3. Óvatosan gyúrjuk össze a lisztes keveréket, könnyű, ruganyos, puha tésztát kell kapjunk.
4. A tésztából lisztezett deszkán sodorjunk rudakat  majd lisztezett késsel hüvelykujjnyi széles párnácskákra daraboljuk.
5. A feldarabolt tészták közepére lisztezett ujjal nyomjunk egy kis bemélyedést, vagy lisztezett villával mintázhatjuk is őket  miután ez megtörtént sós forró vízbe dobjuk és addig főzzük, amíg a víz felszínére jönnek.



Genovai Pesztó:
3 bögre bazsalikom
4 fokhagymagerezd
3/4 bögre reszelt parmezán
1/4 bögre pirított fenyőmag
1/2 bögre olíva olaj

Elkészítés:
A hozzávalókat az olaj kivételével tegyük egy tálba és konyhai robotgéppel vagy botmixerrel pépesítsük, én leginkább az utóbbit szoktam használni. Végül kavarjuk hozzá az olíva olajat is. Néhány napig eláll a hűtőben.


2013. szeptember 6., péntek

Mandulás Búzadara Szuflé Szilvalekvárral

Mandulás Búzadara Szuflé Szilvalekvárral

A tegnap úgy alakult, hogy sok tej volt itthon, ha nem készítek valamit belőle meg is romlik és nem szerettem volna, ha kárba veszik. Rögtön arra gondoltam készítek egy kis tejbegrízt, úgy sem ettünk már rég olyat. Ki is nyitottam a hűtőajtót, hogy vegyem elő a tejet, amikor rám kacsintottak a tojások és abban a pillanatban tudtam, hogy nem sima tejbegrízt fogok készíteni. A tojások láttán mit sem volt egyszerűbb kitalálni, minthogy kipróbáljam a dara szuflét, hisz igazából az alapja nem más mint a tejbegríz dúsítása a tojásokkal. Mindenképp szerettem volna valamit még hozzáadni, hogy ne csak egy sima tejbegríz legyen.Ekkor jutott az eszembe, hogy még van darált mandulám a Szilvás Galette http://sunykitchen.blogspot.ro/2013/09/szilvas-galette.html óta, azt kell mondanom mindenképp megérte mandulával készíteni, ínycsiklandó ebéd utáni desszert lett :)


Hozzávalók:
4 személyre

5 dl tej
80 g búzadara
25 g + 25 g cukor
2 db tojás
5 ek. darált mandula
1 citrom reszelt héja
20 g vaj

Formához:
vaj
zsemlemorzsa

Tálaláshoz:
4 ek. szilvalekvár

Elkészítés:
1. Melegítsük elő a sütőt 200 C fokra.
2. A tejben főzzük meg a búzadarát 25 g cukorral, közben kevergessük.
3. A főtt grízhez adjuk a vajat, elkeverjük és egyenként elkeverve hozzáadjuk a tojások sárgáját is.
4. Belekeverjük a darált mandulát és a citromhéjat is.
5. 25 g cukorral a tojások fehérjéből kemény habot verünk, majd óvatosan beleforgatjuk a tejbegrízbe.
6. 4 db szuflé formát kivajazunk, megszórunk zsemlemorzsával és beletöltögetjük a grízes masszát.
7. 200 C fokra előmelegített sütőben 20-30 perc alatt készre sütjük.
8. Egy-egy ek. szilvalekvárral tálaljuk.





2013. szeptember 4., szerda

Szilvás Galette

Szilvás Galette

A galette francia eredetű, a gyümölcspiték kategóriájába tartozik. A hagyományos pitével vagy tarttal ellentétben a galette rusztikusabb, nagyobb szabadságot ad a végleges külső kialakításában. Az elkészült és előhűtött tésztára miután rápakoltuk a tölteléket, csak kedvünk szerint ráhajtogatjuk a szélét. A galette esetében nem kell azon aggódni, hogy nem lesz tökéletesen visszahajtva a tészta széle, mivel amúgy is rusztikus külsőt kell kölcsönözni neki. 
Ami még a galette mellett szól, amellett, hogy könnyen formázható, hogy sokkal könnyebb, ropogósabb tésztát kapunk sütés után, mint a tart esetében.


A tésztája könnyen formázható, puha, vajas. Amikor a tésztát készítsük arra vigyázzunk, hogy hideg késsel elegyítsük a vajat a liszttel, miután már morzsaszerű keveréket kaptunk, hideg kézzel óvatosan összegyúrhatjuk. Ne gyúrjuk túl sokat.
A sütemény könnyű és gyors elkészíthetősége volt az, ami miatt végül hozzáláttam és elkészítettem kedves barátaink érkezéséig. Mondanom sem kell el voltak ragadtatva tőle, aminek természetesen én nagyon örültem :) Ajánlom mindenkinek, hogy próbálja ki!


Hozzávalók:

Pate Brisee (omlós tészta):
1 1/2 bögre finom liszt
170 g vaj, felkozkázva
1/4 tk. só
víz, amennyit felvesz

Töltelék:
1/4 bögre + 1/5 bögre cukor
3 ek. darált mandula
3 ek. finom liszt
1 kg szilva, kimagozni és darabolni
3 ek. vaj, kicsi darabokban
szilvalekvár a tetejére

Elkészítés:
1. A tésztához a lisztet a sóval és a vajjal keverjük el. Kés segítségével a vajat a liszttel úgy dolgozzuk össze, hogy morzsaszerű állagú tésztát kapjunk. Majd hideg kézzel kezdjük egyneművé dolgozni a tésztát, szükség esetén adjunk hozzá kevés vizet.
2. Vékonyan lisztezett felületen nyújtsuk ki 3-4 mm vékonyra, majd a sodrófa segítségével rakjuk át a sütőpapírral kibélelt tepsire és tegyük 20 percre hűtőbe. Ha a tepsink nem fér be a hűtőbe a következőt tehetjük, a sütőpapírra helyezett tésztát a papírral együtt óvatosan fel lehet tekerni és így már könnyebben elfér a hűtőben. Közben melegítsük elő a sütőt 200 C fokra.
3. Egy tálban keverjük össze az 1/4 bögre cukrot, a mandulát és a lisztet. A keveréket szórjuk a kinyújtott tésztára úgy, hogy a szélén szabadon hagyjunk 4-5 cm-et. A darabolt, szeletelt szilvát helyezzük a tetejére, és rakjuk rá a vaj darabkákat is. Az 1/5 bögre cukor egy részét szórjuk a tetejére. Hajtsuk vissza a tészta szélét, úgyhogy szépen keretbe foglaljuk a töltetléket. Ha töredezne a tészta akkor várjunk egy picit, amíg felenged. A fennmaradt cukorral szórjuk meg a tésztát.
4. Süssük 1 órán keresztül a galettet, amíg a gyümölcsök megpuhulnak és a tészta szép barna lesz. Ha a gyümölcsleve kifolyik a sütőpapírra, akkor igyekezzünk a galettet kicsit odébb mozdítani kés segítségével, hogy ne ragadjon és ne süljön bele a kifolyt lébe. Miután megsült és kivettük a sütőből még melegen kenjük meg a tetejét szilvalekvárral, majd hagyjuk kihűlni.




2013. szeptember 3., kedd

Póréhagymás Baconos Batyu

Póréhagymás Baconos Batyu


Hűvös, szomorkás idő lett, egyre inkább látszik, hogy a nyár az utolsókat rúgja...Ilyen időben mi sem esik jobban, mint valami meleg, frissen sült falat. A póréhagymával, baconnel és krumplival töltött batyuk kiváló fogások reggelire vagy uzsonnára is, meleg tea mellé nem is tudnék jobbat elképzelni :) A csipetnyi kakukkfű adta illat- és ízkombináció ellenállhatatlanná teszi a kedves kis batyukat.
Ha nincs elég időnk a tészta elkészítésére, akkor boltban kapható friss omlós tésztát is használhatunk, de az otthon készült sokkal finomabb, ezért ilyen esetekre érdemes a fagyasztóban tartalékolni egy kevés tésztát.




Póréhagymás Baconos Batyuk

Hozzávalók:

Sós omlós tésztához:
500 g liszt
300 g vaj
2 db tojás
1 tk. só

Töltelékhez:
1 db nagy póréhagyma karikára szeletelve
2 db nagy krumpli héjában főve és feldarabolva (5-8 perc főzés elég)
100 g bacon kockára vágva
3 ek. tejszín
kakukkfű ízlés szerint
só, bors ízlés szerint

Elkészítés:
Sós omlós tészta:
1. A sót elkeverjük a liszttel, majd morzsoló mozdulatokkal elegyítjük a vajat a liszttel.
2. Amikor összedolgoztuk a lisztet és a vajat, adjuk hozzá a tojásokat és ezzel is gyúrjuk át.
3. Csomagoljuk folpackba és tegyük be a hűtőbe 1 órára. - A fagyasztást jól viseli, így készülhet nagyobb mennyiség is belőle.

Töltelék:
4. A póréhagymát kevés olíva olajon dinszteljük üvegesre.
5. Adjuk hozzá a bacont,és miután a bacon kezd sülni mehet bele a főtt kockázott krumpli.
6. A keveréket sózzuk, borsozzuk, beletépkedjük a kakukkfüvet is.
7. Végül hozzáadjuk a tejszínt és hagyjuk néhány percig összefőni az ízeket.

Összeillesztés:
8. Kinyújtjuk a tésztát és egyenlő nagyságú köröket szaggatunk.
9. A köröket megtöltjük a hagymás keverékkel, a tészta szélét a töltelék mentén megkenjük tojássárgával.
10. Összehajtjuk batyu formára a tésztákat a tojássárgával bekent felület mentén, a szélét megcsipkedjük.
11. Az előkészített batyukat sütőpapírral bélelt tepsire rakom és lekenem tojássárgával.
12. 180 C fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt készre sütöm, vagy még szép aranybarna színe nem lesz.





Áfonyás citromos ricottás muffin

Áfonyás citromos ricottás muffin


Az idén rengeteg áfonyát sikerült beszereznem, aminek egy részét lefagyasztottam, egy részéből pálinkát készítettem a hideg téli napokra :) A fennmaradt áfonyából pedig mindenképp valami olyan sütit szerettem volna készíteni, ami pikk-pakk elkészül, ugyanakkor nagyon finom is. Így találtam rá a következő receptre The Curvy Carrot oldalánhttp://www.thecurvycarrot.com/2011/02/22/blueberry-lemon-ricotta-muffins/ . A muffinjaim alapjául ez a recept szolgált.



Áfonyás citromos muffin

12 darabhoz

Hozzávalók:


2 bögre finom liszt
1/2 bögre porcukor
2 1/2 tk. sütőpor
1/2 tk. só
1 bögre ricotta (250 g = 1 doboz)
1/2 bögre tej
8 ek. puha vaj
2 db nagy tojás
2 db citrom reszelt héja
1 bögre áfonya

Elkészítés:


1. Melegítsük elő a sütőt 200 C fokra.
2. A muffin sütőformát béleljük ki papírral.
3. Egy nagy tálban jól keverjük össze a lisztet, a cukrot, a sütőport, és a sót, majd tegyük félre.
4. Egy másik tálban keverjük össze a ricottát, a tejet és a vajat.
5. Majd egyenként adjuk hozzá a tojásokat, ügyelve arra, hogy mindenik tojást jól elkeverjük.
6. Adjuk hozzá a reszelt citromhéjakat.
7. Lassan adjuk hozzá a nedves keverékhez a száraz hozzávalókból álló keveréket, addig keverjük amíg összeáll.
8. Óvatosan forgassuk bele az áfonyákat.
9. Osszuk el egyformán a tésztát a formákban, majd 25 perc alatt aranybarnára sütjük.
10. Hagyjuk 10 percet a sütőformában hűlni, majd rácsra szedjük és hagyjuk teljesen kihűlni.